Informacje

Wynajem długoterminowy samochodu na firmę – jak to działa?

02 listopada 2023

Wynajem długoterminowy samochodu na firmę – jak to działa?

02 listopada 2023

Wynajem długoterminowy samochodu na firmę to ciekawa alternatywa dla leasingu lub kredytu, która często okazuje się znacznie bardziej opłacalna dla przedsiębiorców. Jest to niezwykle wygodne i elastyczne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na tym, by „być”, a nie „mieć”. Co warto wiedzieć na ten temat?

Główne założenia wynajmu długoterminowego na firmę

Dla wielu firm samochód jest kluczową częścią codziennej działalności. Zakup pojazdu często jednak jest bardzo kosztowny – z pomocą dla przedsiębiorstw, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na kupno nowego auta, przychodzą formy finansowania takie jak leasing czy wynajem długoterminowy. Drugie z tych rozwiązań jest obecnie coraz chętniej wybierane z uwagi na większą elastyczność i opłacalność. Na jakich dokładnie zasadach opiera się wynajem długoterminowy samochodu na firmę i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Wynajem długoterminowy samochodów dla firm funkcjonuje podobnie do wynajmu długoterminowego dla osób fizycznych. Pojazd jest udostępniany klientowi na czas określony w umowie podpisanej z wypożyczalnią. Wynajmujący zobowiązuje się do uiszczania miesięcznej opłaty, przez co wynajem długoterminowy można poniekąd określić jako „auto na abonament”.

Warto zaznaczyć, że kwota abonamentu pokrywa nie tylko samo korzystanie z pojazdu, lecz także szereg innych usług dodatkowych. W przypadku SIXT DriveSmart nasi klienci mogą liczyć m.in. na pokrycie kosztów serwisu, napraw, ubezpieczenia i przeglądów, a nawet zmianę i przechowywanie opon letnich lub zimowych.

Czym różni się najem długoterminowy od leasingu?

Wynajem długoterminowy aut dla firm pod niektórymi względami przypomina leasing, będący kolejną popularną formą finansowania samochodów. Istnieją jednak pewne różnice, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przed wyborem jednego z tych rozwiązań. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do leasingu, podczas wynajmowania auta przedsiębiorca nigdy nie stanie się jego właścicielem. Comiesięczna opłata nie stanowi jedynie kosztu najmu pojazdu, lecz także jego obsługi, podczas gdy w leasingu zazwyczaj wszystkie koszty związane z obsługą spadają na klienta. Wynajem długoterminowy samochodu na firmę jest zatem znacznie korzystniejszy, gdy zależy nam na stałych, przewidywalnych kosztach, umożliwiających ustalenie firmowego budżetu z wyprzedzeniem.

Ponadto przy wynajmie długoterminowym klient nie jest zobowiązany do ponoszenia kosztów wstępnych, jak ma to miejsce w przypadku leasingu. Po zakończeniu umowy można bez problemu podpisać kolejny kontrakt, dzięki któremu przedsiębiorca może korzystać z nowego samochodu. Co istotne, kwota abonamentu jest z reguły niższa niż rata leasingu – sprawia to, że wynajem długoterminowy samochodu na firmę jest znacznie bardziej elastyczny, a także często bardziej opłacalny.

Korzyści długoterminowego wynajmu samochodów

Jakie korzyści niesie za sobą wynajem długoterminowy auta na firmę? To przede wszystkim większa swoboda w stosunku do innych opcji finansowania, a także niższe koszty. Decydując się na wynajem długoterminowy samochodu na firmę, podpisujemy umowę, w której zawarte są koszty eksploatacji samochodu takie jak ubezpieczenie, serwis czy naprawy. Tego typu usługi są wliczone w opłatę za wynajem, co pozwala poruszać się po drodze bez zbędnego stresu i dodatkowych zobowiązań. Ponadto przedsiębiorcy wynajmujący auta nie muszą zajmować się formalnościami związanymi z użytkowaniem samochodu – to kolejny obszar obowiązków, który leży po stronie firmy udostępniającej pojazd.

Co ważne, po zakończeniu okresu umowy firma ma możliwość podpisać kolejną, tym razem wynajmując inny model auta. W efekcie możliwe jest łatwe kontynuowanie wynajmu z nowszym pojazdem, bez przestojów w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa – auto może zostać wybrane z aktualnie dostępnej floty, co pozwala na rozpoczęcie korzystania z samochodu od razu. W SIXT DriveSmart w przypadku braku dostępności wybranego przez Ciebie pojazdu udostępniamy do użytkowania przez okres oczekiwania inny model auta, zbliżony pod względem wyposażenia i klasy.

Wynajem samochodu na firmę a koszty i odliczenie VAT

Wiele osób zastanawia się, czy wynajem długoterminowy można odliczyć. Najem długoterminowy samochodu a koszty możliwe do odliczenia – jak prezentuje się ta kwestia? W przypadku gdy decydujemy się na wynajem długoterminowy auta na firmę i chcemy mieć możliwość odliczenia pełnej kwoty podatku VAT, auto musi być używane wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością. Aby to zrobić, należy przesłać do Urzędu Skarbowego formularz VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. W przeciwnym wypadku odliczenie VAT jest możliwe jedynie w 50%. To zasady, które dotyczą wszystkich wydatków związanych z eksploatacją auta, obejmujące również rozliczenie paliwa. 

Przeczytaj również: Wynajem samochodu a VAT – jak rozliczyć wynajmowane auto?

Czy warto wynająć samochód na firmę?

Długoterminowy wynajem samochodów to rozwiązanie, które niesie za sobą liczne korzyści. Jedną z nich jest łatwiejsza kontrola nad budżetem – koszty mają taką samą wysokość co miesiąc, a wszelkie niespodziewane wydatki, np. naprawy, są pokryte przez firmę udostępniającą auto. Do tego dochodzi także dostęp do licznych ciekawych modeli, zarówno nowych, jak i używanych. W ramach programu SIXT DriveSmart oferujemy różne rodzaje pojazdów, co pozwala dostosować swój wybór do potrzeb wykonywanej działalności. Decydując się na wynajem długoterminowy samochodu na firmę, można ponadto sporo zaoszczędzić w stosunku do leasingu – to opcja, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. 

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami