Informacje

Czy opłaca się wziąć auto na abonament?

Mateusz Góral

17 września 2023

Czy opłaca się wziąć auto na abonament?

Mateusz Góral

17 września 2023

Auto na abonament to coraz popularniejsze rozwiązanie, będące ciekawą alternatywą dla leasingu czy kredytu. Czy taka opcja się opłaca? Jak wyglądają koszty wynajmu długoterminowego i kto może skorzystać z tej propozycji? Podpowiadamy!

Auto w abonamencie – jak to działa?

Samochód na abonament to nic innego jak wynajem długoterminowy. W zamian za miesięczną opłatę klient może korzystać z wybranego pojazdu – w przypadku SIXT DriveSmart flota obejmuje wiele nowych i używanych modeli. To opcja, która daje sporo swobody i elastyczności: po upływie okresu trwania umowy nie ma obowiązku, by wykupić pojazd. Zamiast tego można od razu wziąć kolejne auto w abonamencie i nadal cieszyć się jazdą wymarzonym modelem. Jest to rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, by „być”, a nie „mieć”! Co ważne, długoterminowy wynajem samochodów zapewnia znacznie więcej niż po prostu dostęp do pojazdu – w SIXT DriveSmart oferujemy także pokrycie kosztów napraw, serwisów, ubezpieczeń, a nawet wymiany i przechowywania opon.

Przeczytaj też: Samochód na abonament bez wkładu własnego – to możliwe!

Kiedy warto rozważyć wzięcie auta w abonamencie?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że auta na abonament z reguły wiążą się z niższymi kosztami niż leasing czy kredyt. To sprawia, że zawsze warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie. Nie jest to oczywiście jedyny powód – auto abonament to rozwiązanie dla Ciebie, jeśli spełniasz chociażby jeden z tych warunków:

1. Uwielbiasz samochody i chcesz znaleźć sposób, by testować różne auta nawet co kilka miesięcy.

2. „Być” jest dla Ciebie ważniejsze niż „mieć” – chcesz jeździć wymarzonym modelem na swoich zasadach.

3. Jesteś właścicielem młodej firmy, która jeszcze nie dysponuje środkami na początkowy wkład w kredyt czy leasing. W SIXT DriveSmart możesz wybrać samochód na abonament bez wkładu własnego.

4. Chcesz poruszać się nowym, zadbanym, atrakcyjnym autem, ale nie chcesz wydawać sporej, jednorazowej sumy na zakup samochodu.

5. Nie chcesz zajmować się kwestiami związanymi z eksploatacją auta, takimi jak opłacanie napraw i serwisów,ubezpieczenia czy wymiana opon.

Kto może wziąć auto w abonamencie?

Autoabonament to opcja dostępna praktycznie dla każdego – zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm w dowolnej formie. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej, lub już teraz wybierz najlepiej pasujący do Ciebie model z oferty SIXT DriveSmart.

Auto na abonament dla osób fizycznych i firm

Samochody na abonament są oferowane na takich samych zasadach dla klientów prywatnych i biznesowych. W przypadku firm warto jednak zwrócić uwagę na zasady rozliczeń podatkowych. Koszty eksploatacji samochodu mogą być odliczone w pełni, jeśli auto jest używane wyłącznie w celach biznesowych – jeśli pojazd jest natomiast wykorzystywany w tzw. trybie mieszanym, można odliczyć koszty w wysokości 75% (podatek dochodowy) lub 50% (podatek VAT). Jest to jednak właściwie jedyna różnica, która odróżnia auto na abonament dla osób fizycznych od tego samego rozwiązania dla firm.

Ile kosztuje auto na abonament? Co zawiera miesięczny czynsz?

Miesięczna opłata, jaką należy wnieść za auto abonament, jest zależna od długości umowy i wybranego modelu. Najbardziej ekonomiczne opcje w ofercie SIXT DriveSmart rozpoczynają się już od ok. 1500 zł miesięcznie. Warto przy tym zaznaczyć, że samochód w abonamencie łączy się z innymi usługami dotyczącymi eksploatacji pojazdu – to m.in. naprawy, serwis i polisy ubezpieczeniowe.

Porównanie kosztów wynajmu, leasingu i kredytu

Chcąc zmienić samochód bez zakupu pojazdu za gotówkę, mamy do wyboru trzy opcje – wynajem, leasing i kredyt. Jak wyglądają koszty w każdej z nich? Sam czynsz z reguły wygląda podobnie, choć często abonament na samochód cechuje się najniższymi opłatami z uwagi na fakt, że klient nie spłaca całej wartości auta – jak ma to miejsce w przypadku leasingu i kredytu – a jedynie kwotę, która odpowiada szacowanej utracie jego wartości podczas trwania umowy. To jednak nie wszystko: do tego dochodzi także kwestia wkładu własnego lub opłaty początkowej. Pod tym względem wzięte w abonament auto zdecydowanie wygrywa – klient nie musi wnosić żadnych środków na start i może korzystać z pojazdu od ręki. Przy leasingu zwykle wymagana jest wpłata w wysokości od kilku do kilkunastu procent wartości auta, podobnie jak w przypadku kredytu. Pod względem finansowym jedynym minusem abonamentu jest stosunkowo wysoka kwota wykupu, jednak nie jest ona wymagana – zamiast tego można od razu wsiąść za kółko innego modelu.

Warto ponadto zwrócić uwagę na istotną różnicę, która odróżnia wynajem długoterminowy samochodu a leasing czy kredyt. Mowa o dodatkowych usługach zawartych w umowie – kredytobiorcy i leasingobiorcy muszą w większości samodzielnie zajmować się naprawami, serwisami czy ubezpieczeniem. Samochód na abonament dla osoby prywatnej lub dla firmy pozwala z kolei skorzystać z pełnego wsparcia wypożyczalni przy formalnościach i czynnościach związanych z eksploatacją auta.

Co jest zawarte w miesięcznej opłacie?

Auto na abonament to rozwiązanie, które pozwala nie tylko korzystać z samochodu, lecz także uzyskać dostęp do wielu innych usług zwiększających opłacalność tej opcji. W SIXT DriveSmart możesz liczyć na:

● pełne ubezpieczenie w cenie – OC, AC i NNW;

● dostęp do pomocy Assistance w trybie 24/7;

● pokrycie kosztów serwisowania i bieżących napraw;

● komplet opon z sezonową wymianą, a także z przechowywaniem.

Wszystko to jest wliczone w cenę wynajmu – dzięki temu auto na abonament jest nie tylko opłacalne, lecz także wygodne. Sprawdź naszą ofertę już teraz i dowiedz się, dlaczego warto wybrać SIXT DriveSmart!

Czy auto na abonament się opłaca?

Kupno czy wynajem auta, a może leasing – która z tych opcji jest najbardziej opłacalna? Biorąc pod uwagę wysokość miesięcznych opłat, wysokość wkładu własnego i dostęp do dodatkowych usług, auto na abonament wypada zdecydowanie najlepiej. To świetny sposób, by zaoszczędzić pieniądze, jeździć modelem samochodu idealnie dostosowanym do swoich wymagań, a jednocześnie mieć nieograniczony dostęp do wsparcia SIXT DriveSmart. Zapraszamy do zapoznania się z flotą pojazdów na naszej stronie internetowej – nasza oferta jest dostępna w całej Polsce.  

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami