Informacje

Wynajem długoterminowy samochodów a leasing – co się bardziej opłaca?

27 lipca 2023

Wynajem długoterminowy samochodów a leasing – co się bardziej opłaca?

27 lipca 2023

Wynajem długoterminowy czy leasing? Który sposób na samochód z finansowaniem wybrać? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zaznajomić się z charakterystyką obydwu usług. Być może najem długoterminowy samochodu osobowego lub innego rodzaju pojazdu okaże się dla Ciebie atrakcyjniejszym rozwiązaniem. 

Leasing operacyjny a wynajem długoterminowy – czym jest leasing?

Leasing operacyjny jest bardzo chętnie wybieraną formą finansowania pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych i różnego typu maszyn. Zazwyczaj decydują się na niego przedsiębiorcy, którzy nie chcą kupować na własność różnych urządzeń niezbędnych do realizacji celów związanych z codzienną działalnością firmy. Umowa leasingu dotyczy użyczenia praw do użytkowania pojazdu lub sprzętu i kończy się zazwyczaj jego wykupem. Istnieją różne rodzaje leasingu, z czego najpopularniejszym wariantem, jeśli chodzi o samochody, jest leasing operacyjny. W przypadku innego typu mienia wiele banków umożliwia uzyskanie leasingu finansowego. Główną różnicą pomiędzy obiema formami zapewniania środków jest sposób dokonywania amortyzacji. Porównanie leasingów aut proponowanych przez różne banki i firmy wskazuje jasno, że tego typu finansowanie jest droższe od najmu i oferuje znacznie mniej.

Czy leasingowane auto można podnająć?

Podnajem auta w leasingu jest jak najbardziej możliwy, jednak należy liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat w postaci rozszerzenia zakresu ubezpieczenia komunikacyjnego i uiszczenia kosztów manipulacyjnych. Podnajem samochodu leasingowanego to opcja, która może być atrakcyjna w sytuacji, gdy nie stać Cię na opłacanie rat. Wynajem leasingowanego pojazdu to także możliwość dodatkowego zarobku.

Warto wiedzieć: Wynajem długoterminowy samochodu na firmę 

Wynajem długoterminowy a leasing – czym jest najem długoterminowy?

Najem długoterminowy polega na użyczeniu pojazdu na określony wcześniej, zawarty w umowie czas. W zamian za możliwość podróżowania nowym lub kilkuletnim pojazdem musisz opłacać z góry ustaloną, comiesięczną ratę. Kwota czynszu zazwyczaj obejmuje nie tylko samo odstępne za użytkowanie, lecz także pełny pakiet ubezpieczeniowy (OC, AC, NNW), przeglądy serwisowe czy wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak kolizja lub wypadek. W SIXT DriveSmart masz możliwość wyboru pakietu obejmującego okresową wymianę opon. Możesz zdecydować się także na uniwersalne ogumienie wielosezonowe. W SIXT DriveSmart wynajmiesz pojazd na okres od 6 miesięcy do nawet 5 lat! Po tym czasie po prostu wymienisz auto na nowe, dostosowane do Twoich aktualnych potrzeb.

Najem a leasing – jaka jest różnica między leasingiem a wynajmem długoterminowym?

W przeciwieństwie do leasingu w przypadku wynajmu umowa zwyczajowo nie kończy się koniecznością wykupu pojazdu. Oczywiście istnieje wiele firm oferujących wynajem długoterminowy z możliwością wykupu, jednak największym plusem tego rodzaju finansowania jest właśnie brak konieczności zakupu po zakończeniu umowy. Ponadto w przypadku leasingu trzeba liczyć się z koniecznością dbania o takie aspekty jak polisy ubezpieczeniowe, przeglądy techniczne, regularne serwisy czy zakup opon. Firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym samochodów są w stanie zaproponować nie tylko atrakcyjniejsze raty niż banki udzielające leasingów. W SIXT DriveSmart nie musisz martwić się o kwestie techniczne czy formalności. Twoim jedynym obowiązkiem będzie dbanie o to, by nie zabrakło Ci paliwa na trasie. Najem długoterminowy samochodu osobowego to opcja dla osób ceniących sobie czas i pieniądze.

Wynajem z opcją wykupu samochodu – czy jest możliwy?

Na rynku funkcjonują firmy oferujące wynajem samochodu z możliwością wykupu. Należy jednak pamiętać, że atrakcyjność takich ofert związana jest z faktem, że po zakończeniu umowy pojazd wraca do właściciela, czyli wypożyczalni. Jeśli chcesz wybrać wynajem długoterminowy z opcją wykupu, musisz liczyć się z tym, że rata takiej usługi będzie zbliżona do kosztów leasingu.

Przeczytaj także: Najem samochodu długoterminowy a koszty uzyskania przychodu. 

Najem długoterminowy a leasing. Co lepsze: leasing czy wynajem długoterminowy?

Która z opcji finansowania pojazdu osobowego będzie korzystniejsza: wynajem długoterminowy czy leasing? Tak naprawdę wybór jest uwarunkowany tym, na czym najbardziej zależy kupującemu. Jeśli cenisz wolność wyboru, elastyczne umowy dotyczące użytkowania pojazdu i komfort w postaci braku formalności w trakcie korzystania z auta, powinieneś rozważyć wynajem długoterminowy. W przypadku tego typu umowy użytkownik nie musi przejmować się przeglądami technicznymi, serwisowaniem pojazdu, ubezpieczeniami ani nawet okresową wymianą ogumienia. Wszystko to zazwyczaj jest wliczone w ratę. Co tańsze: leasing czy wynajem? W większości przypadków rata za wynajem jest znacznie niższa niż w przypadku leasingu operacyjnego. Jeśli natomiast zależy Ci na tym, by pojazd po danym okresie stał się Twoją własnością, lepszym wyborem będzie leasing operacyjny. Pamiętaj jednak, że w trakcie trwania umowy wartość finansowanego auta spadnie. W wielu przypadkach najem długoterminowy samochodu osobowego jest sposobem na zabezpieczenie się przed utratą wartości. Pamiętaj także o tym, że w ramach usługi SIXT DriveSmart co kilka lat możesz jeździć całkiem nowym pojazdem!

Zastanawiasz się, co wybrać: kupno czy wynajem samochodu? Jeśli zależy Ci na ochronie przed utratą wartości, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wynajem długoterminowy. Leasing czy zakup za gotówkę nie uchroni Cię przed utratą pieniędzy. 

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami