09 kwietnia 2024
09 kwietnia 2024
Elektromobilność wkracza do naszego życia coraz większymi krokami. Koncerny motoryzacyjne coraz chętniej rozszerzają swoją ofertę o modele napędzane za pomocą prądu. Jest to bardzo dobra tendencja ze względu na ochronę środowiska. Pamiętaj jednak, że wraz z rozpowszechnieniem się elektromobilności pojawiają się także nowe wyzwania i problemy. Jednym z nich jest parkowanie i ładowanie aut elektrycznych w garażach podziemnych.
Obecnie w naszym kraju nie obowiązują żadne zapisy prawne, które jasno zakazują korzystania z garaży podziemnych użytkownikom aut elektrycznych. Jak to często bywa, kwestia parkowania elektryków w garażach podziemnych nie jest jednak do końca jednoznaczna. To samo dotyczy ładowania samochodu elektrycznego w garażu podziemnym. Przepisy regulujące te dwa aspekty obejmują jedynie prawo budowlane. Mówią one o wymogu uwzględnienia podczas budowy odpowiedniej mocy przyłączeniowej, umożliwiającej wyposażenie miejsc postojowych (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych) w punkty ładowania. Pamiętaj, że istnieją również zapisy mówiące o możliwości wprowadzenia zakazu zarówno ładowania, jak i samego parkowania samochodu elektrycznego w garażu podziemnym przez zarządcę budynku.
Przeczytaj także: Zasięg samochodów elektrycznych
Jeżeli jesteś właścicielem miejsca postojowego w garażu podziemnym, które ma wydzieloną oddzielną księgę wieczystą, z punktu widzenia prawnego możesz parkować swój pojazd elektryczny w takiej przestrzeni. Warto jednak tutaj zwrócić uwagę na to, że jest to możliwe jedynie w przypadku, gdy taka czynność nie narusza praw innych osób, posiadających w tym samym garażu swoje miejsca parkingowe. Jeżeli tak jest, wspólnota lub spółdzielnia ma prawo wprowadzić zakaz parkowania aut elektrycznych na terenie całego garażu.
Tutaj na uwagę zasługuje fakt, że na parkowanie elektryków na terenie danego garażu muszą wyrazić zgodę wszyscy współwłaściciele, czyli de facto właściciele miejsc parkingowych. Jeżeli któryś z nich się sprzeciwi, masz prawo dochodzić swoich racji w sądzie. Tutaj zastosowanie ma art. 199 k.c. Sąd może w takim przypadku nakazać wydzielenie konkretnych miejsc przeznaczonych do parkowania pojazdów elektrycznych.
W przypadku gdy garaż podziemny jest wspólną częścią nieruchomości, w grę wchodzą inne zapisy prawne, których kwestie regulowane są za pomocą uchwał członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej. Wprowadzenie zakazu parkowania samochodów elektrycznych w garażu podziemnym jest w przypadku dużych wspólnot znacznie łatwiejsze, niż tych mniejszych – do przegłosowania tak złożonej uchwały wystarczy większość głosów opowiadających się za zakazem.
Nieco inaczej jest w małej wspólnocie mieszkaniowej. Tutaj decyduje jednomyślność i konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli lokali zlokalizowanych w budynku, do którego przynależy garaż. Pamiętaj, że przyjęta uchwała zakazująca wjazdu samochodom elektrycznym, tak samo jak w przypadku miejsc parkingowych z oddzielną księgą wieczystą, także może być zaskarżona do sądu.
Dowiedz się, jaki jest koszt ładowania samochodu elektrycznego.
Przeciwnicy ładowania elektryków w garażach podziemnych opierają swoje stanowisko na jednostkowych przypadkach pożarów tego rodzaju pojazdów. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ samochody elektryczne jest bardzo ciężko ugasić, a niekiedy jest to wręcz niemożliwe. Konstrukcja baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia, co w wielu przypadkach może się skończyć nawet wybuchem akumulatorów!
Elektryk w garażu podziemnym może zatem potencjalnie stanowić bardzo duże zagrożenie, choć należy od razu zaznaczyć, że pożary tego rodzaju samochodów zdarzają się stosunkowo rzadko. Jeśli już jednak do nich dojdzie, bardzo ciężkie jest ich szybkie ugaszenie. Wszystko za sprawą niedostosowanej instalacji przeciwpożarowej oraz niemożności wjazdu na teren garażu podziemnego jednostek straży pożarnej.
Palący się samochód elektryczny może stanowić bardzo duże zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i całej konstrukcji budynku naruszonej przez długotrwały pożar. Właśnie dlatego wielu zarządców budynków i wspólnot mieszkaniowych rozważa wprowadzenie zakazu wjazdu dla aut elektrycznych.
Sprawdź: Jak naładować samochód elektryczny?
W myśl polskiego prawa nie ma z góry ustalonych miejsc, gdzie nie możemy wjechać autem elektrycznym. Nie oznacza to jednak, że nie można się spotkać z zakazami ustanowionymi zarówno przez zarządców nieruchomości, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Oprócz tego coraz częściej można spotkać się z tendencją niewpuszczania pojazdów elektrycznych np. na pokłady promów. Argumentacja wszystkich tych grup jest wspólna i dotyczy względów bezpieczeństwa. Trzeba jednak tutaj zaznaczyć, że takie zakazy są na ten moment rzadkością.
Chcąc już teraz wypróbować samochód napędzany za pomocą prądu, postaw na wynajem długoterminowy aut elektrycznych. Dzięki niemu masz okazję zapoznać się zarówno ze wszystkimi dobrodziejstwami tej technologii, jak i sprawdzić ewentualne minusy oraz ograniczenia. Wynajem długoterminowy w SIXT DriveSmart pozwoli uniknąć nietrafionego zakupu i jednocześnie umożliwi bezproblemową przesiadkę na inny model samochodu elektrycznego po upływie trwania umowy. Już teraz sprawdź ofertę SIXT DriveSmart i przekonaj się, jakie modele elektryków możesz wypróbować!
Wynajem długoterminowy samochodów przestaje być wyłącznie domeną firm. Coraz więcej ofert kierowanych jest do klientów indywidualnych, którzy szukają wygodnej i elastycznej alternatywy dla zakupu auta. Czy wynajem na osobę prywatną to rzeczywiście opłacalne rozwiązanie? Sprawdzamy, jakie korzyści niesie ze sobą ta opcja i czym różni się od standardowego finansowania pojazdu.
Dylemat związany z finansowaniem firmowego auta często budzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. Z jednej strony potrzebują niezawodnego pojazdu, z drugiej chcą utrzymać płynność finansową i racjonalnie zarządzać budżetem. Leasing dla firm umożliwia rozłożenie kosztu zakupu w czasie, dzięki czemu nie musisz inwestować jednorazowo dużej kwoty. Natomiast zakup auta za gotówkę zapewnia natychmiastową własność i brak konieczności opłacania miesięcznych rat. Którą opcję wybrać?
Rynek motoryzacyjny w Polsce dynamicznie się zmienia, a kierowcy poszukują najlepszych dla siebie sposobów finansowania pojazdów. Coraz więcej osób i firm rozważa wynajem długoterminowy jako alternatywę dla leasingu i zakupu auta na kredyt. Powodów jest kilka: przewidywalne koszty, brak konieczności angażowania własnych środków finansowych na początku oraz wygoda wynikająca z obsługi serwisowej i ubezpieczenia w ramach jednej umowy.
Bądź na bieżąco z naszą ofertą i wpisami na blogu
Pierwszy dowiesz się
o naszych promocjach
Otrzymasz najświeższe
informacje o nowościach
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania
Nasi doradcy są do dyspozycji od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:30 - 17:00
Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami