06 września 2023
06 września 2023
Samochody elektryczne coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w świecie motoryzacji, wciąż zyskując nowych użytkowników. Wraz z tą technologią pojawiają się jednak pytania dotyczące m.in. tego, gdzie ładować samochody elektryczne i jaka jest cena ładowania. Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!
Użytkowanie samochodu elektrycznego stało się w ostatnich latach przedmiotem licznych dyskusji na temat opłacalności i tego, jaki może być koszt ładowania tzw. elektryka. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na niższe ceny eksploatacji takich pojazdów. Koszt ładowania samochodu elektrycznego jest zdecydowanie niższy w porównaniu z odpowiednikami spalinowymi. Ponadto elektryki mają znacznie mniej ruchomych części. Przekłada się to na ograniczenie awarii poszczególnych podzespołów. W efekcie całkowity koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym jest w dłuższej perspektywie zdecydowanie niższy.
Gdzie naładować samochód elektryczny? Odpowiedź jest stosunkowa prosta. Już od jakiegoś czasu prężnie rozwija się infrastruktura obsługująca pojazdy napędzane prądem. Obecnie na wielu tradycyjnych stacjach paliw znaleźć można stanowiska dla elektryków. Ile ładuje się samochód elektryczny w tego typu miejscach? Wszystko zależy od tego, jaką ma zamontowaną baterię oraz jaka jest moc i typ ładowarki. Koszt ładowania auta zależy więc od kilku czynników. Ostatecznie jednak ładowanie samochodów elektrycznych jest tańsze od tankowania pojazdów spalinowych.
Warto wiedzieć: Jaki jest zasięg samochodów elektrycznych i od czego zależy?
Stale rozwijana infrastruktura dotycząca elektromobilności powoduje, że pojawia się coraz więcej firm i operatorów, którzy dostarczają technologię potrzebną do ładowania elektryków. Jednych z przykładów są specjalne miejsca parkingowe wyposażone w ładowarki. Można je znaleźć np. w galeriach handlowych lub przy hipermarketach. Jakie stawki oferuje stacja ładowania samochodów elektrycznych? Cena uzależniona jest od operatora i rodzaju wykorzystywanego prądu.
Ile przykładowo kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego do pełna? Koszt kilowata energii o różnych mocach u przykładowych dostawców wygląda następująco:
Sprawdź też: TOP 5 aut miejskich – małe samochody do pracy i nie tylko
Oprócz rozwiązań oferowanych przez zewnętrznych operatorów kierowcy mają zdecydować się na uzupełnianie baterii we własnych domach. Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu w zależności od ładowarki może być dużo niższy w porównaniu z wersjami dostępnymi np. w galeriach handlowych. Ile więc kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka? Cena uzależniona jest od stawki za kilowatogodzinę, którą proponuje Twój dostawca. Nie musisz przejmować się żadnymi opłatami początkowymi występującymi w przypadku komercyjnych punktów. Należy jednak pamiętać, że ładowanie w domu zajmuje zdecydowanie więcej czasu.
Jaki może być koszt budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych we własnym domu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na rynku obecnie dostępne jest sporo ładowarek różniących się zaawansowaniem konstrukcji i zastosowanymi funkcjami. Jaka zatem będzie najlepsza domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych? Ceny takiego sprzętu zaczynają się już od ok. 2 tys. złotych w podstawowej wersji. Taki model powinien w zupełności wystarczyć do spokojnego naładowania pojazdu przez noc.
Przeczytaj również: Jakie są koszty eksploatacji samochodu i jak je zmniejszyć?
Utrzymanie elektryka nie jest tak wymagające, jak mogłoby się wydawać. Koszt ładowania samochodu elektrycznego zazwyczaj okazuje się sporo niższy niż wydatki na paliwo. Ze względu na mniejszą ilość ruchomych części i brak konieczności przeprowadzania regularnych serwisów olejowych ogranicza się wizyty w zakładach mechanicznych. Brak wydatków z tym związanych powoduje spore oszczędności.
Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy zwróci się auto elektryczne, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które decydują o okresie, po którym elektryk zacznie się zwracać. Różnica w zakupie, lokalne ceny prądu, częstotliwość jazdy i ładowania, a także różnego rodzaju ulgi i dotacje powodują, że czas zwrotu samochodu elektrycznego może być różny.
Wynajem długoterminowy samochodów przestaje być wyłącznie domeną firm. Coraz więcej ofert kierowanych jest do klientów indywidualnych, którzy szukają wygodnej i elastycznej alternatywy dla zakupu auta. Czy wynajem na osobę prywatną to rzeczywiście opłacalne rozwiązanie? Sprawdzamy, jakie korzyści niesie ze sobą ta opcja i czym różni się od standardowego finansowania pojazdu.
Dylemat związany z finansowaniem firmowego auta często budzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. Z jednej strony potrzebują niezawodnego pojazdu, z drugiej chcą utrzymać płynność finansową i racjonalnie zarządzać budżetem. Leasing dla firm umożliwia rozłożenie kosztu zakupu w czasie, dzięki czemu nie musisz inwestować jednorazowo dużej kwoty. Natomiast zakup auta za gotówkę zapewnia natychmiastową własność i brak konieczności opłacania miesięcznych rat. Którą opcję wybrać?
Rynek motoryzacyjny w Polsce dynamicznie się zmienia, a kierowcy poszukują najlepszych dla siebie sposobów finansowania pojazdów. Coraz więcej osób i firm rozważa wynajem długoterminowy jako alternatywę dla leasingu i zakupu auta na kredyt. Powodów jest kilka: przewidywalne koszty, brak konieczności angażowania własnych środków finansowych na początku oraz wygoda wynikająca z obsługi serwisowej i ubezpieczenia w ramach jednej umowy.
Bądź na bieżąco z naszą ofertą i wpisami na blogu
Pierwszy dowiesz się
o naszych promocjach
Otrzymasz najświeższe
informacje o nowościach
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania
Nasi doradcy są do dyspozycji od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:30 - 17:00
Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami