Informacje

Jak i gdzie naładować samochód elektryczny?

Agnieszka Stryjecka

25 marca 2024

Jak i gdzie naładować samochód elektryczny?

Agnieszka Stryjecka

25 marca 2024

Wraz z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych pojawia się coraz więcej pytań dotyczących ich efektywnego i oczywiście jak najtańszego ładowania. Ładowanie aut elektrycznych jest kluczowym procesem i elementem użytkowania tego typu pojazdu. Gdzie naładować samochód elektryczny? Zapraszamy do lektury!

Gdzie można naładować samochód elektryczny?

Popularność samochodów zasilanych za pomocą prądu z roku na rok rośnie. Być może Ty sam myślisz nad przesiadką na ten rodzaj pojazdów i zadajesz sobie podstawowe pytania: gdzie ładować auto elektryczne i jak długo ładuje się samochód elektryczny? Wraz z rozwojem tej technologii, jak również infrastruktury do ładowania, z czasem przestaną one być aktualne. Ładowarki pojazdów elektrycznych są już dostępne niemal wszędzie – m.in. w galeriach, centrach handlowych, a także na konwencjonalnych stacjach benzynowych. Z uzupełnieniem baterii nie powinieneś więc mieć większego problemu.

Przeczytaj także: Jaki jest zasięg samochodów elektrycznych i od czego zależy?

Jak ładować samochód elektryczny?

Czy istnieją miejsca, gdzie można za darmo naładować samochód elektryczny? To kwestia, która rozpala wyobraźnię niemal każdego zainteresowanego. Jednak o tym w dalszej części artykułu. W tym momencie skupmy się na innej, równie ważnej kwestii. Jednym z najważniejszych pytań, które zadają sobie potencjalni, jak i nowi posiadacze pojazdu zasilanego prądem jest to, jak najlepiej ładować samochód elektryczny? Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy ma swoje indywidualne preferencje, zdolności i potrzeby. Gdzie naładować elektryka?

  • Własny dom – ładowanie na terenie własnego miejsca zamieszkania ma sporo niezaprzeczalnych pozytywów. Jednak, aby było to możliwe, trzeba spełnić określone wymagania.
  • Stacja ładowania samochodów elektrycznych – jeden z najpopularniejszych sposobów na uzupełnienie poziomu energii w naszym aucie. Tego rodzaju infrastruktura stale jest rozwijana i powiększana, dzięki czemu ciągle wzrasta dostępność do ogólnodostępnych źródeł ładowania.
  • Centra handlowe i galerie – coraz częściej można się spotkać z ładowarkami umieszczonymi na parkingach centrów handlowych i galerii. Jest to świetny sposób na zrekompensowanie czasu potrzebnego na ładowanie.
  • Budynki użyteczności publicznej, restauracje, hotele – coraz więcej obiektów użyteczności publicznej zaopatrzonych jest w ładowarki.

Jak ładować samochód elektryczny w domu? Czy samochód elektryczny można ładować ze zwykłego gniazdka?

Gdzie najtaniej naładować samochód elektryczny? Odpowiedź jest prosta – w domu. Jak możesz ładować samochód elektryczny we własnym miejscu zamieszkania? Na pewno jest to sposób, który nie wymaga od Ciebie zbyt dużej logistyki i planowania w kwestii wyboru stacji do ładowania. Oszczędzasz tym samym na postoju w ewentualnych kolejkach oraz opłatach za korzystanie z tych urządzeń. Jeżeli mowa już o kosztach, to co ma nam do zaoferowania w tej kwestii własne gniazdko z dostępem do elektryczności lub zainstalowana ładowarka w postaci np. wallboxa?

Możliwość ładowania w zaciszu własnego domu wiąże się z bardzo niskimi kosztami uzupełniania energii naszego pojazdu elektrycznego. Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Chcąc porównywać kwoty ze stacjami rozlokowanymi w mieście lub też na trasie, okaże się, że ładując nasze auto w domu, będziesz płacić znacznie mniej. Różnice w tym przypadku można liczyć w kilkunastu złotych w przeliczeniu na przejechane kilometry. Do tego, ładując elektryka w czasie nocnej taryfy, możesz oszczędzić jeszcze więcej.

Oczywiście ostateczne wyliczenia zależą od bardzo wielu czynników, zaczynając od pojemności baterii, poprzez to, czy korzystasz z gniazdka lub stacji ładowania, kończąc na tym, czy używasz własnych źródeł energii, czy też ogólnodostępnej sieci elektrycznej.

Jak ładować elektryka? Podsumowanie

Ładowanie samochodów elektrycznych jest procesem, który wymaga posiadania przez Ciebie pewnej wiedzy i przygotowania. Dzięki rosnącej infrastrukturze staje się ono coraz łatwiejsze i wygodniejsze. Zrozumienie jego podstaw czy też ładowanie samochodów elektrycznych w domu oraz planowanie podróży z uwzględnieniem dostępnych stacji uzupełniania energii to klucz do efektywnego i satysfakcjonującego użytkowania samochodu elektrycznego.

Dynamiczny rozwój tej technologii, a także infrastruktury ładowania, przyczynia się do tego, że samochody elektryczne są coraz bardziej przystępną i atrakcyjną opcją dla bardzo szerokiego grona kierowców. Chcąc na początek wypróbować tego rodzaju pojazdy, możesz zdecydować się na wynajem długoterminowy aut elektrycznych w SIXT DriveSmart.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami