Informacje

Hybryda czy elektryk – jak wybrać idealne auto na wynajem?

Agnieszka Stryjecka

25 marca 2024

Hybryda czy elektryk – jak wybrać idealne auto na wynajem?

Agnieszka Stryjecka

25 marca 2024

Hybryda czy elektryk? W ostatnich latach to pytanie zadaje sobie coraz więcej kierowców i ekspertów zajmujących się branżą ekologicznych środków transportu. W obliczu dynamicznych zmian w motoryzacji konsumenci stają przed nie lada wyborem – hybryda a elektryk. Oba typy pojazdów zmniejszają ślad węglowy i redukują koszty eksploatacji, ale różnią się pod wieloma względami, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję kupującego. Na jakie auto postawić? Podpowiadamy!

Elektryk czy hybryda? Różnice dzielące te dwa rodzaje pojazdów

Czy samochód hybrydowy to to samo co elektryczny? Zarówno jeden, jak i drugi typ pojazdu ma swoje zalety, które potrafią umilić codzienne użytkowanie, jednak i w przypadku tego rodzaju samochodów można znaleźć wady decydujące o zakupie jednego z tych dwóch rodzai aut. Różnica między samochodem hybrydowym a elektrycznym jest zasadnicza. W dalszej części artykułu staramy się przybliżyć tę różnicę i wyjaśniamy, na czym ona polega.

Samochód elektryczny a hybrydowy. Jakie zalety i wady posiada pierwszy z nich?

Samochody elektryczne niewątpliwie stanowią przyszłość motoryzacji, oferując bardzo dużo korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska naturalnego. Główną zaletą elektryków jest ich ekologiczność – samochody napędzane prądem nie emitują spalin. Znacząco przyczynia się to do redukcji zanieczyszczenia powietrza i tym samym ochrony klimatu. Ponadto samochody elektryczne charakteryzują się niższymi kosztami eksploatacji – wszystko dzięki mniejszej liczbie ruchomych części wymagających konserwacji. Na plus na pewno można także zaliczyć tańsze „tankowanie” energią elektryczną w porównaniu z paliwami kopalnymi. Cicha i płynna praca silnika elektrycznego zapewnia z kolei wyjątkowy komfort jazdy.

Mimo wymienionych zalet, auta napędzane prądem mają również wady. W obecnym momencie do najważniejszych z nich zdecydowanie możemy zaliczyć zasięg samochodów elektrycznych. Ograniczony zasięg na jednym ładowaniu i stosunkowo długi czas ładowania może stanowić niemałe wyzwanie podczas dłuższych podróży. Gdzie ładować samochód elektryczny? Obecnie w Polsce nie ma bardzo rozbudowanej sieci ładowania, co może powodować problemy podczas dłuższej trasy. Do wad można także jeszcze zaliczyć stosunkowo wysokie koszty zakupu takiego pojazdu. Pamiętaj jednak o tym, że szybko rozwijająca się technologia i rosnąca liczba dostępnych modeli stopniowo zmniejszają powyższe przeszkody.

Auto hybrydowe a elektryczne. Co ma do zaoferowania połączenie prądu z silnikiem spalinowym?

Samochody hybrydowe typu plug-in (PHEV) łączą w sobie zalety tradycyjnych silników spalinowych z jednostkami zasilanymi prądem. Główną zaletą tego rodzaju pojazdów jest ich zdolność do jazdy na jedynie elektrycznym napędzie (na krótkich i średnich dystansach). Pozwala to na znaczną redukcję emisji spalin i ograniczenie kosztów zużycia paliwa w codziennym użytkowaniu przy jednoczesnym zachowaniu możliwości przejścia na silnik spalinowy podczas dłuższych podróży. Samochody typu plug-in są atrakcyjną opcją dla wszystkich osób, chcących zmniejszyć emitowany przez siebie ślad węglowy, ale jednocześnie nie są gotowe na przejście na pojazd całkowicie elektryczny.

Wyposażenie pojazdu w silnik elektryczny skłania do zadania ważnego pytania – czy hybryda plug-in ładuje się podczas jazdy? Niestety odpowiedź jest przecząca – samochód tego typu musi być regularnie podłączany do ładowarki, tak aby móc w pełni wykorzystać jego ekologiczny potencjał. Dla wielu osób może to stanowić pewne utrudnienie. Pojazdy PHEV mogą być również droższe w zakupie niż ich odpowiedniki hybrydowe bez możliwości ładowania zewnętrznego, a także od tradycyjnych pojazdów spalinowych. Ponadto większa masa i skomplikowana konstrukcja mogą wpłynąć na dynamikę jazdy i koszty utrzymania takiego pojazdu.

Samochód hybrydowy czy elektryczny? Wynajem długoterminowy każdego rodzaju pojazdów

Hybryda plug-in czy elektryk? Branża motoryzacyjna nie pozostawia w tej sprawie wiele do wyboru, gdyż koncerny samochodowe coraz bardziej skupiają się na kwestiach ekologii i zmian klimatu. Producenci odchodzą od silników czysto spalinowych właśnie na rzecz wszelkiego rodzaju hybryd, a w ostatnich latach tylko samochodów elektrycznych. Właśnie dlatego przesiadka na nowe rodzaje napędu będzie musiała nastąpić prędzej niż później. Co jednak zrobić, gdy nie stać Cię na zakup nowego pojazdu tego rodzaju?

Ciekawym rozwiązaniem, które na rynku jest z nami już od bardzo dawna, jest różnego rodzaju finansowanie. Jednym ze sposobów jest użytkowanie samochodu w ramach umowy pomiędzy klientem a firmą oferującą wynajem takiego pojazdu. Jak działa wynajem długoterminowy? Takie rozwiązanie pozwala klientom korzystać z samochodu na podstawie zawartej umowy, zazwyczaj obejmującej dłuższy okres użytkowania auta, bez konieczności jego zakupu.

Samochód elektryczny czy hybryda? Podsumowanie dwóch odmiennych typów pojazdów

Samochód elektryczny czy hybrydowy? Decyzja o wyborze jednego bądź drugiego pojazdu nie należy do łatwych i w dużej mierze będzie zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji. Każdy z nich ma swoje zalety, jak i wady. Hybrydy oferują uniwersalność i niezawodność w różnorodnych warunkach, podczas gdy elektryki wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji i brakiem emisji spalin. Przemyślany wybór, uwzględniający wszystkie aspekty użytkowania pojazdu, pozwoli Ci na cieszenie się zaletami wybranej technologii na lata.

Chcąc wypróbować jeden z dwóch opisanych pojazdów, nie musisz od razu decydować się na jego zakup. Wynajem aut elektrycznych jest świetną na zapoznanie się w praktyce z zaletami tego rodzaju pojazdów.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami