Informacje

Koszt utrzymania samochodu elektrycznego – ile wynosi?

Agnieszka Stryjecka

22 marca 2024

Koszt utrzymania samochodu elektrycznego – ile wynosi?

Agnieszka Stryjecka

22 marca 2024

Samochody elektryczne z roku na rok zyskują na popularności. Nie powinno to w obecnych czasach dziwić – producenci od dawna prężnie rozwijają tę technologię, oferując konsumentom i przedsiębiorcom coraz to lepsze i nowocześniejsze konstrukcje. Dzięki temu pojazdy elektryczne mogą śmiało konkurować ze swoimi spalinowymi odpowiednikami pod wieloma względami. Jaki jest koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym? Ile kosztuje eksploatacja samochodu elektrycznego? Podpowiadamy!

Samochody elektryczne – przyszłość współczesnej motoryzacji

Czy opłaca się kupić elektryka? Jaki jest koszt auta elektrycznego? Te i inne pytania zadaje sobie coraz większe grono potencjalnych nabywców. Taki stan rzeczy spowodowany jest głównie przez dwa czynniki – potencjał związany z redukcją emisji spalin i oszczędności w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami spalinowymi. Czy koszt utrzymania samochodu elektrycznego jest rzeczywiście niższy? W poniższym artykule analizujemy różne aspekty związane z posiadaniem i użytkowaniem tego rodzaju pojazdów.

Czy auto elektryczne jest drogie w utrzymaniu? Jakie czynniki są decydujące w tej kwestii?

Koszty eksploatacji samochodu elektrycznego stale ulegają zmniejszaniu – wszystko za sprawą coraz bardziej przystępnej i tańszej w produkcji technologii opartej na rozwiązaniach ze świata elektromobilności. Wraz ze wzrostem popularności i coraz większej ilości aut elektrycznych na drogach koszt jazdy samochodem elektrycznym i jego utrzymanie stale maleje. Jakie czynniki mają największy wpływ na cenę utrzymania i eksploatacji tego rodzaju pojazdów?

Cena zakupu samochodu elektrycznego

Początkowy koszt samochodu elektrycznego jest zwykle wyższy niż w przypadku pojazdów spalinowych. Sytuacja z roku na rok poprawia się, jednak jest to dość „świeża” technologia, która w dalszym ciągu wymaga rozwijania i adaptacji do warunków rynkowych. Oczywiście na rynku można się spotkać z atrakcyjnymi cenowo modelami, zwłaszcza w segmencie aut miejskich, jednak w ogólnym rozrachunku elektryki potrafią być sporo droższe niż ich spalinowe odpowiedniki.

Po jakim czasie zwróci się samochód elektryczny? Na tę kwestię składa się wiele indywidualnych zmiennych. Wpływ na zwrot inwestycji w samochód elektryczny może nastąpić szybko za sprawą rządowych ulg podatkowych, a także licznych dotacji. Obecnie w naszym kraju najpopularniejszy jest program „Mój elektryk”, pozwalający na oszczędności nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Samochód elektryczny – koszty ładowania

Koszt ładowania samochodu elektrycznego to kolejna kwestia, która mocno zainteresuje bardzo dużą grupę kierowców. Również i w tym przypadku nie jest to tak oczywista sprawa jak w przypadku zwrotu inwestycji w elektryka. Koszt 1 km samochodem elektrycznym będzie się różnić w zależności od tego, gdzie zdecydujemy się uzupełnić jego baterię. Korzystając z ogólnodostępnych stacji ładowania bądź też ładowarek, zapłacimy zdecydowanie więcej niż w przypadku ładowania w domu. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaką mocą dysponuje konkretne urządzenie, gdzie jest ulokowane, czy posiadamy wykupiony abonament, a także do kogo należą dane stacje.

Uzupełnianie energii we własnym domu będzie w większości przypadków najtańszą opcją. Może to być jednak niestety mniej opłacalne ze względu na czas potrzebny na naładowanie baterii, korzystając z domowego gniazdka. Jednak ponosząc koszt stacji ładowania samochodów elektrycznych na prywatnym terenie w postaci np. instalacji wallboxa, czas potrzebny na naładowanie baterii znacząco się skróci.

Eksploatacja samochodu elektrycznego i jego konserwacja

Samochody elektryczne mogą pochwalić się również inną przewagą nad ich spalinowymi odpowiednikami. Jest to wszelkiego rodzaju uproszczona eksploatacja, serwis i konserwacja tego rodzaju pojazdów. Oczywiście kwestia obsługi baterii, podzespołów zasilających i samych silników elektrycznych nie należy do prostych. Z takimi możliwymi problemami nie udamy się do pierwszego lepszego warsztatu.

Niewątpliwą przewagą nad samochodami spalinowymi jest brak konieczności regularnej wymiany tradycyjnych płynów eksploatacyjnych, w tym np. oleju. Oprócz tego elektryki mają zdecydowanie mniej ruchomych części mechanicznych, które mogłyby ulec uszkodzeniu lub awarii.

Ile kosztuje utrzymanie elektryka? W zależności, na jakim aspekcie skupimy naszą uwagę, możemy dojść do odmiennych wniosków. Patrząc całościowo, utrzymanie samochodu elektrycznego jest dużo mniej kosztowne, porównując go ze spalinowym odpowiednikiem.

Utrzymanie samochodu elektrycznego – podatki i opłaty związane z eksploatacją

Kolejnym niewątpliwym plusem samochodów elektrycznych może być dla wielu ludzi fakt licznych ulg i mniejszych opłat w związku z posiadaniem tego rodzaju pojazdu. Wiele krajów, chcąc zachęcić swoich obywateli do przesiadki na bardziej ekologiczne środki transportu, oferują np. dopłaty do zakupu tego typu aut. Oprócz tego posiadacze elektryków mogą na przykładzie naszego kraju poruszać się po buspasach, omijając tym samym możliwe korki.

Liczne ulgi, dopłaty i zwolnienia z opłat dodatkowo wpływają na mniejsze koszty utrzymania samochodu elektrycznego. Wszystko to sprawia, że pojazdy zasilane prądem są coraz atrakcyjniejszą propozycją dla coraz większego grona kierowców.

Koszt „tankowania” samochodu elektrycznego a wpływ na środowisko naturalne

Niewątpliwą kwestią, która niemal zawsze jest poruszana w sprawie elektryków, jest ich faktyczny wpływ na środowisko naturalne. Regeneracja baterii do samochodów elektrycznych, a także metody ich produkcji wywołują wiele dyskusji o ich faktycznej ekologiczności i zeroemisyjności. Jednak ogólnie rzecz biorąc, pojazdy elektryczne nie wydzielają szkodliwych substancji podczas jazdy, co ma niebagatelny wpływ na klimat w dłuższej perspektywie. Dodatkowo korzystając z odnawialnych źródeł pozyskiwania energii, w postaci np. wiatru lub paneli słonecznych, jeszcze bardziej zmniejszamy wpływ na środowisko. Oprócz tego, dzięki tym sposobom koszt „tankowania” samochodu elektrycznego będzie bardzo niski.

Czy auto elektryczne się opłaca? Najnowsze trendy i prognozy na przyszłość

Nie da się ukryć, że przyszłość motoryzacji rysuje się w elektrycznych barwach. Stale rozwijana technologia przez producentów samochodów z całego świata z roku na rok staje się coraz bardziej konkurencyjna. Dzięki temu m.in. zasięg samochodów elektrycznych jest coraz większy i bardziej stabilny w każdych warunkach pogodowych i sytuacyjnych. Już teraz elektryki mogą poszczycić się bardzo dużymi mocami i przyśpieszeniem. Sprawia to, że pojazdami zasilanymi prądem jeździ się szybko i komfortowo. Mniej części ruchomych wpływa, zarówno na więcej przestrzeni wewnątrz kabiny, jak i na mniej kosztowny serwis w razie awarii lub przeglądu.

Auto elektryczne – czy to się opłaca? Podsumowanie

Samochody elektryczne są niewątpliwie przyszłością motoryzacji. Tego rodzaju pojazdy oferują duży potencjał w kwestii znacznych oszczędności – zaczynając od kosztów eksploatacji, konserwacji, a kończąc na tanim podróżowaniu z punktu A do punktu B. Liczne ulgi podatkowe, niższe koszty ładowania i konserwacji, a także korzystne prognozy dotyczące dalszego spadku cen za tego rodzaju samochody stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla konsumentów.

W miarę jak technologia elektromobilności będzie się rozwijać, a infrastruktura ładowarek i stacji ładowania będzie się rozszerzać, można oczekiwać, że koszty utrzymania samochodów elektrycznych będą w dalszym ciągu spadać. Będzie to czynić elektryki bardziej konkurencyjnymi pojazdami wobec tradycyjnych spalinowych odpowiedników. Chcąc już teraz wypróbować, co oferują tego rodzaju auta, możesz zdecydować się na wynajem długoterminowy samochodów elektrycznych w SIXT DriveSmart.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami