11 października 2023
11 października 2023
Jedną z czynności, które wpływają na firmowy budżet, jest rozliczenie paliwa w firmie. Wzór na to działanie może nie być do końca ustalony, jednak będąc w posiadaniu informacji, które zdradzimy w niniejszym artykule, przystąpienie do zadania, jakim jest rozliczenie kosztów paliwa w firmie, nie będzie stanowiło większego problemu.
Rozliczenie paliwa, tak aby móc odliczyć od jego kosztów 100% podatku VAT, jest możliwe jedynie dla firm, które są czynnym podatnikiem VAT. Takie przedsiębiorstwa mogą odliczać VAT zarówno od zakupu samochodu, jak i kosztów jego eksploatacji. Zasada ta obowiązuje pojazdy użytkowane jedynie w celach firmowych. Co ciekawe, odliczenie 100% podatku VAT może wiązać się także z pojazdem wynajmowanym, o czym przeczytać można w artykule: „Najem długoterminowy samochodu a koszty uzyskania przychodu."
Rozliczanie paliwa w firmie i innych kosztów z odliczeniem 100% VAT-u jest możliwe, gdy:
Rozliczenie paliwa w firmie jest możliwe również w taki sposób, aby uzyskać 50% odliczenia podatku VAT. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla osób, które poza użytkiem służbowym, mają zamiar wykorzystywać auto także dla celów prywatnych. Rozliczenie za paliwo jest w takim przypadku możliwe bez konieczności dostarczania druku VAT-26 do urzędu skarbowego, a także bez prowadzenia wyżej opisanej ewidencji. Rozliczenie kosztów paliwa w tym przypadku obejmuje odliczenie w wysokości 50%, natomiast do kosztów prowadzenia działalności zalicza się 75% kwoty netto z faktury powiększonej o 50% nieodliczonego podatku VAT. Ze względu na brak uciążliwych formalności związanych z ewidencją czy koniecznością opracowania regulaminu użytkowania pojazdu rozliczenie za paliwo tą metodą uznawane jest przez wiele osób za wygodniejsze. Odliczenie podatku VAT w wysokości 50% jest możliwe również w przypadku aut wynajmowanych.
Warto wiedzieć, że w temacie, który omawiamy, istotne jest nie tylko rozliczenie kosztów paliwa, lecz także innych wydatków związanych z pojazdem. Koszty eksploatacji samochodu służbowego, od których można odliczyć 50% VAT, to także:
Rozliczenie paliwa samochodu prywatnego w firmie prezentuje się nieco mniej korzystnie niż powyższe opcje. Ile można odliczyć za paliwo? W ramach nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, w takim przypadku możliwe jest odliczenie od kosztów uzyskania przychodów jedynie 20% wartości wydatku, bez względu na to, ile kilometrów zostało pokonanych. Limit odliczenia 50% VAT nadal tu obowiązuje. Koszty eksploatacji samochodu prywatnego w firmie, a dokładniej ich ⅕ zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodu – są to opłaty za paliwo, ubezpieczenie czy części samochodowe.
Ewidencja przebiegu pojazdu i kosztów eksploatacji nazywana jest inaczej „kilometrówką”. Do końca 2018 roku prowadzili ją w głównej mierze przedsiębiorcy, którzy chcieli wliczyć w koszty prowadzenia działalności wydatki związane z użytkowaniem prywatnych samochodów osobowych nieużywanych w firmie w ramach środków trwałych, leasingu, najmu czy dzierżawy. Ewidencja przebiegu pojazdu do wydatków firmowych ma zastosowanie także do:
Jak zaznaczyliśmy powyżej, od początku 2019 roku przedsiębiorców obowiązuje stały limit wydatków związanych z użytkowaniem samochodów prywatnych w ramach działalności firmy. Wynosi on 20%.
W związku z nowelizacją ustawy o PIT wraz z początkiem 2019 roku prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów jest obowiązkowe dla przedsiębiorców, którzy chcą odliczyć 100% kosztów dotyczących eksploatacji samochodu używanego w celach służbowych do wydatków firmowych. Taka możliwość istnieje dla samochodów, które określa się jako środki trwałe przedsiębiorstwa czy pojazdów, które używamy w ramach umowy leasingu, najmu bądź dzierżawy. Ewidencja przebiegu powinna być dokumentem potwierdzającym, że auto nie było wykorzystywane w celach innych niż służbowe. Ewidencja przebiegu samochodu powinna zawierać w sobie następujące informacje:
Ewidencja przebiegu pojazdów u pracowników jest elementem, który wciąż obowiązuje. Jeśli pracownicy wykorzystują prywatne auta do działalności, będą mieć obowiązek prowadzenia „kilometrówki”, aby móc rozliczyć się z prowadzącym działalność – ewidencja przebiegu pojazdu będzie właściwie podstawą do rozliczenia się z pracodawcą.
Wynajem długoterminowy samochodu, zwany również abonamentem, to nowoczesna forma finansowania, w ramach której jedna miesięczna rata obejmuje wszystkie koszty związane z użytkowaniem auta. Jest to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego kredytu czy leasingu nie tylko dla osób fizycznych, ale także dla przedsiębiorców.
Wynajem długoterminowy samochodów przestaje być wyłącznie domeną firm. Coraz więcej ofert kierowanych jest do klientów indywidualnych, którzy szukają wygodnej i elastycznej alternatywy dla zakupu auta. Czy wynajem na osobę prywatną to rzeczywiście opłacalne rozwiązanie? Sprawdzamy, jakie korzyści niesie ze sobą ta opcja i czym różni się od standardowego finansowania pojazdu.
Dylemat związany z finansowaniem firmowego auta często budzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. Z jednej strony potrzebują niezawodnego pojazdu, z drugiej chcą utrzymać płynność finansową i racjonalnie zarządzać budżetem. Leasing dla firm umożliwia rozłożenie kosztu zakupu w czasie, dzięki czemu nie musisz inwestować jednorazowo dużej kwoty. Natomiast zakup auta za gotówkę zapewnia natychmiastową własność i brak konieczności opłacania miesięcznych rat. Którą opcję wybrać?
Bądź na bieżąco z naszą ofertą i wpisami na blogu
Pierwszy dowiesz się
o naszych promocjach
Otrzymasz najświeższe
informacje o nowościach
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania
Nasi doradcy są do dyspozycji od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:30 - 17:00
Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami