Wybierając samochód, należy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników – m.in. rodzaj silnika. W przypadku pojazdów spalinowych pod tym względem istnieją dwie główne opcje: diesel i benzyna. Różnice między tymi rozwiązaniami mają spory wpływ na jazdę. Jaki silnik wybrać?
Diesel czy benzyna – jaki silnik będzie dla Ciebie właściwym wyborem? Na początek przyjrzyj się charakterystyce tych dwóch rozwiązań. Najważniejsza różnica między benzyną a dieslem dotyczy procesu zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. W silniku benzynowym za jego rozpoczęcie odpowiada iskra generowana przez świece zapłonowe, podczas gdy zapłon diesla odbywa się samoczynnie, przez sprężenie powietrza prowadzące do podwyższenia temperatury mieszanki z wykorzystaniem świec żarowych.
To z kolei wpływa na szereg innych kwestii, np. stopień skomplikowania konstrukcji silnika, rodzaj wykorzystywanego paliwa i efektywność spalania. W efekcie od rodzaju jednostki napędowej w dużej mierze zależą też koszty eksploatacji samochodu. Właśnie to może okazać się dla Ciebie kluczowym czynnikiem w podjęciu decyzji diesel vs. benzyna, choć ostatecznie wybór zależy też m.in. od Twojego stylu jazdy czy charakterystyki pokonywanych tras.
Benzyna czy diesel do miasta? Jaki silnik sprawdzi się lepiej do miasta – diesel czy benzyna? W tym przypadku wybór jest dość prosty: silnik benzynowy zwykle będzie korzystniejszą opcją. Wynika to m.in. z szybszego nagrzewania się takiej jednostki napędowej, co ma znaczenie zwłaszcza na krótszych, miejskich dystansach. Długie trasy to z kolei środowisko, w którym lepiej poradzi sobie diesel. Czy benzyna do miasta to jedyne rozwiązanie? Niekoniecznie – przy jeździe dieslem musisz jednak pamiętać, by raz na jakiś czas udać się na dłuższą przejażdżkę, by oczyścić filtr cząstek stałych (DPF).
Benzyna czy diesel – co lepsze w przypadku zakupu auta używanego? Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku dostosowanie Twojego wyboru do rodzaju pokonywanych tras. Zwróć także uwagę na różnice w kosztach zakupu i eksploatacji. O cenie decyduje głównie marka i model samochodu – czasami auto z silnikiem benzynowym będzie tańsze, a czasami bardziej opłaca się kupić pojazd z dieslem. Ostatecznie wiele pod tym względem zależy od konkretnego przypadku oraz indywidualnych potrzeb.
Nowe auta są wyposażone w złożone silniki, które muszą być dostosowane do wysokich wymagań w zakresie emisji spalin, co przekłada się na wysokie ceny. Benzyna a diesel – co wybrać? Podjęcie decyzji w tym zakresie może być dość trudne i zależy w dużej mierze od wymogów danej sytuacji. Jeśli nie wiesz, czy postawić na auto w dieslu, czy benzynie, możesz skorzystać z oferty SIXT DriveSmart, by wynająć i porównać różne pojazdy.
Diesel a benzyna: która z tych opcji wypada lepiej pod względem ekologii? To dość skomplikowane zagadnienie – należy wziąć pod uwagę normy emisji dwutlenku i tlenku węgla, tlenków azotu i wielu innych substancji. Wiele zależy od konstrukcji pojazdu, a w szczególności od zastosowanych filtrów i technologii zmniejszających emisję. W pojedynku benzyna vs. diesel w kwestii ekologii przeważnie wygrywają jednak pojazdy z silnikiem benzynowym, choć większy wpływ ma rok produkcji samochodu i charakterystyka wykorzystanych rozwiązań. Diesel czy benzyna – co tańsze w utrzymaniu i eksploatacji?
Przy wyborze samochodu kluczowym czynnikiem często są koszty eksploatacji. Jaki silnik pod tym względem będzie lepszy: diesel czy benzyna? W przypadku napraw i serwisowania zazwyczaj mniej kosztowne okazują się auta benzynowe. Nieco inaczej wygląda za to kwestia paliwa. Samochód diesel czy benzyna: jaki silnik spala mniej? W bezpośrednim porównaniu, biorąc pod uwagę samą ilość paliwa, zdecydowanie wygrywa diesel. Olej napędowy często jest jednak droższy niż benzyna, choć w ostatnim czasie różnica jest raczej niewielka. Jaki zatem wybrać silnik – benzyna czy diesel? Podjęcie decyzji wymaga od Ciebie dokładnego porównania dostępnych opcji, uwzględniając koszty potencjalnych napraw, wydatki na paliwo i warunki, w jakich jeździsz.
Oprócz emisji, kosztów paliwa czy rodzaju pokonywanych tras zwróć również uwagę na wrażenia z jazdy. Diesel czy benzyna – co wybrać, gdy zależy Ci na prędkości? Pod względem przyspieszenia lepiej wypadają jednostki wysokoprężne, co wynika z wyższego momentu obrotowego. Na maksymalną prędkość wpływa za to szereg innych parametrów, takich jak moc silnika czy przełożenie skrzyni biegów i mechanizmu różnicowego – to kolejna kwestia, która może się różnić w zależności od parametrów konkretnego modelu.